Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Progesteron

Progesteron

Progesteron, çeşitli fonksiyonları düzenleyip uyaran vücudumuzdaki hormonlardan birisidir. Gebeliğin olmasında büyük rol oynar. Progresteron hormonu yumurtalıklarda, böbrek üstü bezlerinde ve plasentada üretilir. Bu adet döngüsünü düzenler ve gebelik için kadın vücudunu hazırlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda cinsel istek dürtüsünü veren bir hormondur.

Üreme yıllarında kadının beynindeki hipofiz bezi, folikül uyarıcı hormon olan FSH ve luteinizan hormonu olan LH üretir. Rahim astarı kalınlaşarak vücut östrojen ve progesteron hormonları üretmeye başlar.

Kadınlarda Progesteronun Önemli Rolü


Progesteronun en işlevlerinden biri, endometrium alıpimplante olmuş döllenmiş yumurtayı beslemektir. Progesteron adet döngüsünün ikinci yarısında özel proteinlerin salgılanmasına da yardımcı olur. Eğer implantasyon oluşmamışsa progesteron seviyesinin düşük olduğunun belirtisidir.

Bir gebelik oluşmuşsa, progesteron plasentada üretilir ve seviyeleri gebelik boyunca yüksek oranda kalır. Yüksek östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin kombinasyonu, gebelik sırasında daha fazla ovulasyonu bastırır. Progesteron aynı zamanda hamilelik sırasında meme dokusundaki süt üreten bezlerin büyümesini teşvik eder.

Yüksek progesteron seviyeleri göğüslerde şişkinlik hissi veren bir ruh haline dönüştürerek vücutta hassasiyet yaratır. Bu dönemi atlatıldığı zaman düşük progesteron seviyeleriyle yumurtlama oranı azaldığı söylenebilir.

Progesteron Hormon Tedavileri


Progesteron hormonu rahmin faaliyetlerini etkileyen bir hormon çeşidini ifade eder. Progestojen ise 1950'li yıllardan bu yana var olmuş progesteron hormon tedavisi için sentetik versiyonlarını yani ilaçları ifade etmektedir. Yabani patatesten türetilmiş olan doğal progesteron mikronize edilmiş kapsüller geliştirilmiştir.

Menopoz hastalığı tedavisi ve kontraseptif östrojen dahilinde progesteron hormon tedavisi için ilaçlar, bir Uzman tarafından verilir ve ayrıca doğum kontrolü ve anormal uterin kanaması gözlemlendiğinde progesteron içeren ilaçlar Uzman doktor tarafından kullandırılır. Progesteron tedavisinde kullanılan ilaçlar, östrojen hormonunun etkilerini kontrol altına almak için kullanıldığı da görülmüştür.

Doğum kontrol hapları progesteron hormon maddeleri içeren haplardır. Bu haplar yumurtlamayı ve yumurtlama esnasında döllenmiş yumurtanın daha az açık olmasını engeller. Bu haplar tipik olarak belirtilen sırada alınması gerekir. Adet döneminin ikinci evresinde progesteron içeren bu hapların alınması durdurularak âdet kanaması sağlanır.

Minipill olarak adlandırılan doğum kontrol hapları, sadece progesteron içerirler, östrojen hormon maddeleri içermezler. Bu haplar progesteron içerdiğinden dolayı rahim girişini engelleyerek ovulasyon durumunu bastırır. Sperm kalın mukustan geçemez. İnce endometrial astar faha az açık hale gelmesi sayesinde döllenmiş yumurtayı engeller.

Adet döngüsü bakımı (Sikrül bakım) progesteron içeren ilaçlar ın fonksiyonunu önemsemek ve doğru şekilde kullanmak önemlidir. Çünkü progesteron hormonu olmaksızın östrojen endometrial kanser riskini arttırır ve bu da çocuk yapmak konusunda negatif seyir izlemiş olur. Progesteron ne olursa olsun çocuk yapmak için gerekli bir hormondur. Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak veya vücutta anormal hormon bozuklukları varsa, kan testiyle öğrenilebilen progesteron hormon seviyenizin normale dönüşmesi için doktorunuz progesteron maddesi içeren doğum kontrol hapı verebilir.

Eğer adet period döngünüz aksadıysa sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları yani minipill almayı tercih etmelisiniz. Östrojen hormonu denetlemek için arada bir progesteron içerikli ilaçların alınması gerekebilir.

Bayanların yaşlılık evresinde, altı yıl veya daha fazla sürecek son adet döneminden bir yıl sonra erken menopoz dönemine girdiği zaman, hormon düzeylerindeki dengesizlik, düzensiz yumurtlama ve âdet kanamalarının yanı sıra rahatsız edici belirtilere neden olan aşırı sıcak basmalarına neden olur. Bazı kadınlar progesteron maddesi az miktarda içeren doğum kontrol hapları sayesinde düzenli âdet kanamaları sağlayabilir ve menopozu geciktirmeye yardımcı olabilmektedir.

Menopoz sonrasında menopoz öncesi uygulamalarda yaptığımız gibi östrojen ve progesteron hormon miktarının yalnızca bir kısmı üretilmiş olacaktır.

Menopoz hormon tedavisi olarak bilinen östrojen ve progesteron hormon tedavisi görülmediğinde aynı zamanda kemik erimesi riski de hızlanacaktır. Bu sebeple de progesteron ve östrojen hormon tedavisi çok önem arz etmektedir. Ayrıca bahsi geçen hormon tedavisi rahim içi astarını korumak için önemlidir. Progesteron optimal seviyedeki hormon değerleri kanser riskini azaltmaktadır. Her zaman için bayanların progesteron hormon seviyelerini ölçülmekte ve bir uzmanın gerekli gördüğü takdirde ilaçla takviye almalıdır. Bu şekilde birçok rahim içi rahatsızlıklardan korunabilmektedir.

Eğer Uzman tarafından gerekli tetkikleriniz ve önerilen tıbbi tedaviler yapıldıysa, en kısa sürede kalıcı tedavi hedeflerine ulaşmak için her altı ayda bir de olsa tedavinizin yöntem ve şekli bir profesyonel Uzman tarafından değerlendirilmelidir.

Erkeklerde progesteron hormon değeri 0.1-1 ng/ml'dir.

Bayanlarda progesteron hormon değeri: Faliküler olarak değer: 0.2-1.4 ng/ml normal değerlerindedir. Luteal normal değerlerinde: 4-25 ng/ml'dir. Bayanların menopoz dönemlerinde 0.1-1 ng/ml normal değerlerinde olmaktadır.

Progesteron hormon tedavisi ilaçları bazen meme kanseri ve kalp rahatsızlığı riskini arttırmaktadır. Bazı durumlarda çok düşük dozda progesteron içeren ilaçlar önerilir. Progesteron değerlerinize göre ilaç belirlenmesi tamamen doktorunuza kalmıştır.
Son Güncelleme : 19.01.2024 19:08:00
Progesteron ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Progesteron Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Progesteron"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Progesteron Kaç Olmalı
Progesteron Kaç Olmalı
Progesteron Kaç Olmalı, Progesteron değerlerinin ölçülebilmesi için progesteron testinin yapılması gerekmektedir. Bu test Uzman kişiler tarafından yapılır ve kan tahlili ile sonuç gösterir. Yapılan testin sonucuna göre rahimde yumurta olup olmadığına...
Gebelikte Progesteron Kullanımı
Gebelikte Progesteron Kullanımı
Gebelikte progesteron kullanımı, kadınlarda progesteron üreme sürecinin düzenlenmesinde etkin rol oynar. Gebeliğin hem başlamasında hem de devamında etkili olur. Yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonu, rahim çeperlerini embriyonun tutunması ...
Progesteron Düşüklüğü
Progesteron Düşüklüğü
Progesteron düşüklüğü, kadınlarda bir nevi cinsiyet hormonu denilen bir hormonun bazı nedenlere bağlı olarak düşmesidir. Bu hormon hamilelik döneminde aşırı bir şekilde yükselerek kadınlarda rahmin hazırlanması ve kalınlaşmasında etkili olmaktadır. H...
Hamilelikte Progesteron Değerleri
Hamilelikte Progesteron Değerleri
Hamilelikte progesteron değerleri; 100 ng ve üstü şeklindedir. Progesteron gebeliğin devamını sağlayan en önemli hormondur. Yumurtlama sırasında değeri artar, gebelik süresince de son derece yüksek seviyelere çıkar. Gebeliğin 10-36. Haftasına kadar p...
Östrojen ve Progesteron
Östrojen ve Progesteron
Östrojen ve Progesteron, hormonları kadınların başta adet döngüsünde, üreme düzeninde, ergenliğin üzerinde, gebelikte önemli etkiler yapar. Hormonlar adet döngüsünde otonom sinir sistemiyle birlikte çalışarak işlev görür. Bağışıklık sistemi, migren, ...
Progesteron İğne
Progesteron İğne
Progesteron İğne: Progesteron hormonunun görevi, oluşabilecek hamilelik durumu için rahmi hazırlamak ve hamilelik gerçekleşmiş ise bu durumun sürdürülmesini sağlamaktır. Progesteron hormonu, plasenta ve böbrek üstü bezinden salgılanır. Progesteronun ...
Progesteron İçeren İlaçlar
Progesteron İçeren İlaçlar
Progesteron içeren ilaçlar, adet söktürücü özelliği bulunan ve âdet kanamasını gün ve miktar olarak düzene koyan ilaçlardır. Gebelik olmadığı durumlarda âdet kanamasının daha kolay gelmesine yardımcı olan özelliği ön plana çıkar. Bu ilaçlar aslında d...
17 Oh Progesteron
17 Oh Progesteron
17 Oh progesteron, Serumdaki 17 OH progesteron seviyesini ölçmek için yapılan testtir. Kolesterolden üretilen steroid bir hormon olan 17 oh progesteron'un başlıca üretim yeri böbrek üstü bezleridir. Genel olarak kortizl ve androstendion testlerle bir...
Progesteron Hormonu Yüksekliği
Progesteron Hormonu Yüksekliği
Progesteron hormonu yüksekliği, progesteron hormonu, her ay düzenli olarak rahmi gebelik için hazırlayan bir kadınlık hormonudur. Östrojen hormonuyla birlikte çalışır. Progesteron; bayanlarda ön hipofizden salgılanan lutein hormonunun denetimi altınd...
Progesteron Yüksekliği
Progesteron Yüksekliği
Progesteron yüksekliği, günümüzde bayanlarda karşılaşılan hormonal bir bozukluktur. İnsan vücudunda bulunan birçok önemli hormondan biri olan progesteron hormonu, direk olarak kadınlarda erkeklerden çok daha fazla üretilmektedir. Bu nedenle bir nevi ...
Progesteron Tahlili
Progesteron Tahlili
Progesteron Tahlili, kanda bulunan progesteron miktarını ölçmek için yapılan testtir. Progesteron, kadında bedeni hamileliğe hazırlayan stereoid bir hormondur. Erkeklerde de üretilen progesteron hormonu sperm gelişimine yardımcı olur fakat kadınlarda...
Progesteron Eksikliği
Progesteron Eksikliği
Progesteron Eksikliği: Bir cinsiyet hormonu olan progesteron hormonu yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır. Progesteron hormonu adet düzeni içinde östrojen hormonu ile faaliyet göstermektedir ve LH yapıcı hormonun denetiminde olarak üretilmektedi...

 

Progesteron Kaç Olmalı
Gebelikte Progesteron Kullanımı
Progesteron Düşüklüğü
Hamilelikte Progesteron Değerleri
Östrojen ve Progesteron
Progesteron İğne
Progesteron İçeren İlaçlar
17 Oh Progesteron
Progesteron Hormonu Yüksekliği
Progesteron Yüksekliği
Progesteron Tahlili
Progesteron Eksikliği
Progesteron İçeren Doğum Kontrol Hapları
Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü
Gebelikte Progesteron
Doğal Progesteron İçeren Bitkiler
Progesteron
Progesteron Hapı
Aşılama Sonrası Progesteron
Progesteron Hormonu Eksikliği
Hamilelikte Progesteron Hormonu
Progesteron Hormonu
Progesteron Azlığı
Progesteron Hormonu Değerleri
Progesteron Değerleri
Progesteron Testi
Hamilelikte Progesteron
Popüler İçerik
Progesteron İçeren Doğum Kontrol Hapları
Progesteron İçeren Doğum Kontrol Hapları
Progesteron içeren doğum kontrol hapları, minipill olarak bilinen doğum kontrol haplarıdır. Bunlar diğer haplar gibi östrojen hormonu içermez ve ağızd...
Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü
Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü
Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü, Progesteron, bayanlarda yumurtalıktan salgılanan adet döngüsü, hamilelik ve embriyogenezde etkili olan bir cinsiyet...
Gebelikte Progesteron
Gebelikte Progesteron
Gebelikte progesteron, bu hormon yumurtlama değerlerini ve düşük tehlikesi olup olmadığını gösterir. İnsan ve diğer canlılarda adet döngü süresi pro...
Doğal Progesteron İçeren Bitkiler
Doğal Progesteron İçeren Bitkiler
Doğal progesteron içeren bitkiler, Progesteron hormonu özellikle kadın sağlığı üzerinde önemli bir hormon çeşididir. Bu hormon doğurganlığı arttıran v...
Progesteron Hapı
Progesteron Hapı
Progesteron Hapı, önceden düşük yapmış olan ya da düşük riski bulunan anne adaylarına progesteron ilaçları tavsiye edilmektedir. Çünkü önceden düşük ...
Aşılama Sonrası Progesteron
Aşılama Sonrası Progesteron
Aşılama Sonrası Progesteron, bayanlarda ön hipofizde salgılanan lutein hormonunun denetiminde olan, yumurtalıklarda salgılanan ve gebelikte etkili ola...
Progesteron Hormonu Eksikliği
Progesteron Hormonu Eksikliği
Progesteron Hormonu Eksikliği:Bir cinsiyet hormonu olan progesteron, kadınlarda yumurtalık tarafından salgılanır ve adet döngüsü içinde östrojen hormo...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Progesteron Kaç Olmalı
Gebelikte Progesteron Kullanımı
Progesteron Düşüklüğü
Hamilelikte Progesteron Değerleri
Östrojen ve Progesteron
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2024