Gebelikte Progesteron Kullanımı ve Faydaları?
15 Mayıs 2024

Gebelikte Progesteron Kullanımı ve Faydaları?

Gebelikte progesteron kullanımı, kadınlarda progesteron üreme sürecinin düzenlenmesinde etkin rol oynar. Gebeliğin hem başlamasında hem de devamında etkili olur. Yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonu, rahim çeperlerini embriyonun tutunması için uyumlu duruma getirir. Gebelikte progesteron kullanımı özellikle tüp bebek tedavilerinde yumurta toplamı işleminin yapıldığı ertesi günde başlar, gebelik oluştuğunda 10. Gebelik haftasında kadar sürer. Progesteron kullanımında kadında hafif kilo artışı ve ruh halinde değişimler olabilir. Enjeksiyon şeklinde yapıldığında ise bölgede ağrıyla göğüslerde şişkinlik olabilir. Gebelik oluşmadığında ise progesteron kullanıldığından âdet kanamasında biraz gecikme olabilir. Bunun dışında normal gebelikte progesteron hormonu erken doğumun önlenmesi amacıyla kullanılabilir. Daha önceki yıllarda progesteron kullanımı erken gebelikte düşüğe engel olmak içinde oluyordu. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalarda bunun etkin bir tedavi olmadığı belirlendiğinden, bu sebeple kullanılmamaya başlanmıştır.

Gebelikte progesteron kullanımı (Erken doğumun önlenmesi için)

Erken doğum (Preterm doğum) gebeliğin 37. Haftadan önce doğumla sonlanmasıdır. Erken doğum tehdidi 37. Gebelik haftası öncesinde başlar. Doğumların ortalama %10 kadarı erken doğumla gerçekleşir. Yeni doğan dönemindeki bebek ölümlerinin çoğunluğu erken doğumdan kaynaklanır. Bu yüzden erken doğumun önlenmesi, tedavisinin yapılması, komplikasyonların yönetilmesi için devamlı olarak araştırmalar yapılmaktadır. Son yıllarda gebelikte progesteron kullanımı erken doğumun önlenmesi amacıyla sıkça kullanılmaya başlamıştır.

Doğumdan daha önceki haftalarda kadının kanında progesteron hormonu seviyesinde değişiklik izlenmez. Fakat doğumdan hemen önceki dönemde progesteron çekilmesi meydana gelir. Bu yüzden progesteron hormonunun gebelik boyunca ve doğumun başlamasında etkili olduğu düşünülmektedir. Daha önceden erken doğum öyküsü olan hastalarda progesteron hormonu kullanımı FDA tarafından da onaylanmıştır. Normalde gebelikte dışarıdan alınan progesteron hormonunun bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri erkek bebeklerde ortaya çıkan hipospadias sorununun yaşanmasıdır. Bu problem penis ucunun olması gereken yerde yani uçta değil, penis üzerinde başka bir bölgede olmasından kaynaklanır. Bu nedenle gebelikte progesteron kullanımı dikkatli şekilde, doktor kontrolünde gerektiği zaman olmalıdır.

Gebelikte progesteron kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Daha önceki doğumlarında erken doğum öyküsü olmayanlarda, servikal uzunluğu tam olarak bilinmeyen gebe kadınlarda erken doğumun önlenmesi amacıyla progesteron hormonu kullanımı tavsiye edilmez. Bu durumda fayda zarar orantısı yapılır. Çünkü progesteron bebek için sakıncalı olabilir. Gebelik döneminde bazı kadınlarda da rutin yapılan servikal uzunluk incelemesi yapılması önerilmez.

Daha önceden erken doğum öyküsü olmayan, servikal uzunluğu 20 mm'den az olan hastalara erken doğumun önlenmesi için gebelikte progesteron kullanımı önerilir.

Daha önceden erken doğum öyküsü olan gebe kadınlarda yeniden erken doğumun olmaması amacıyla 20 ve 37. Gebelik haftalarının arasında her hafta 250 mg olacak şekilde tek doz hidroksiprogesteron yapılması önerilir.

Çoğul gebeliklerde erken doğum riskinin önlenmesi için, progesteron hormonu kullanımı önerilmez. Bu tedavinin çoğul gebeliklerde erken doğumu önlediğine dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

PPROM hastaları içinde erken doğum eyleminin engellenmesi için gebelikte progesteron kullanımı önerilmez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Progesteron Hormonu Değerleri?

Progesteron Hormonu Değerleri?

Progesteron Kaç Olmalı?

Progesteron Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron İçeren İlaçlar Nelerdir?

Progesteron Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Hormonu Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron Tahlili Nasıl Yapılır?

Progesteron Tahlili Nasıl Yapılır?