Progesteron Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Progesteron Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron düşüklüğü, kadınlarda bir nevi cinsiyet hormonu denilen bir hormonun bazı nedenlere bağlı olarak düşmesidir. Bu hormon hamilelik döneminde aşırı bir şekilde yükselerek kadınlarda rahmin hazırlanması ve kalınlaşmasında etkili olmaktadır. Hamilelik dönemi dışında bu horon zaten düşüktür. Bu hormonunun belli standart miktarları vardır. Kadınlarda hamilelik dönemleri dışında bu hormon seviyesinin standartlar çerçevesi içerisinde olması, birçok şeyin normal olduğunun belirtisidir. Fakat bu standartların altına düşen progesteron hormonu, Kadınlarda birçok soruna neden olduğu gibi aynı zamanda kişilerde hamileliğin mümkün olmamasına da neden olabilmektedir. Genel olarak yapılan ölçümlere göre progesteron düşüklüğü olan insanların birçoğunda yumurtalık rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yapılan testler sonrasında progesteron düşüklüğü teşhisi konulan hastaların acilen tedavi olmaları birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Genellikle bu sorunun görüldüğü insanlarda adet düzensizlikleri, ağır ve sorunlu kanamalar, ara ara akıntılar meydana gelebilir. Bazı insanlarda bu belirtiler nedeniyle doktora gittikleri için progesteron düşüklüğü ortaya çıkarılır. Progesteron düşüklüğü, en çok hamile olan insanlarda problemlere neden olmaktadır. Çünkü hamile olmayan insanlarda progesteron seviyesi zaten baya düşüktür. Fakat bu hormonun hamile olan insanlarda normal koşullara göre oldukça yüksek olması gerekmektedir. Bu durum hem anne sağlığı için hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır.

Progesteron düşüklüğü neden olur?

Menopoz: Kadınlarda menopoz döneminde ve bu döneme yaklaşmalar durumunda ciddi olarak hormonal değişiklikler görülür. Bu dönemlere birçok hormonda yükseliş meydana gelirken birçok hormonda da düşüşler meydana gelir. Düşüş gösteren hormonlar arasında progesteron hormonu da önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle bu dönemlerde kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesi ciddi bir şekilde düşer.

Dış gebelik: Yine kadınlarda meydana gelen dış gebelik probleminde yumurtaların rahim içerisinden başka bir yere tutunması nedeniyle oluşmaktadır. Bu gibi bir rahatsızlığın meydana gelmesi durumunda progesteron düşüklüğü ortaya çıkar.

Fallop tüpü iltihapları: Kadınlarda bulunan fallop tüpü üzerinde meydana gelen bu iltihaplar, direk olarak hormonların seviye değiştirmesine neden olur. Bu durumlarda direk olarak progesteron düşüklüğü de meydana gelecektir. Bu durum bazen insanlarda fallop tüpünün doğuştan gelen sorunları nedeniyle oluşmaktadır. Bunun haricinde bazı insanlarda fallop tüpüne yapılan cerrahi operasyonlar nedeniyle bu iltihaplar oluşum gösterir.

Yumurtlama problemleri: Progesteron düşüklüğü olan kadınlarda direk olarak olgunlaşmış olan yumurtanın bırakılamaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle kişide sık sık adet bozukluğu meydana gelir.

Hipohonadizm: Erkeklerde testis, bayanlarda yumurtalıklarda bulunan fonksiyon yetmezliği bu hormonun düşük olmasına neden olur.

Yukarıda belirtilmiş olan nedenlere bağlı olarak insanlarda progesteron düşüklüğü meydana gelmektedir. Bu problemler, genellikle insanlarda yaygın olarak görülen nedenlerdir. Bunların haricinde erkeklerde ve kadınlarda sigara kullanımı bu duruma neden olan yaygın nedenlerden biridir. Sigara ve alkol içerisinde bulunan yabancı maddeler, vücutta bu gibi hormonsal bozukluklara neden olabilmektedir. Progesteron düşüklüğü olan insanlarda tedavi aşamalarına geçilmeden önce kesinlikle sigara ve alkol kullanımı sıfıra indirilmelidir. Bunun yanında nadiren görülse bile insanlarda bazı damar hastalıkları bu hormonun düşük olmasına neden olur. Özellikle preeklampsi adı verilen rahatsızlıkta insan vücuduna dışarıdan giren toksin etkili maddelerin damarlara zarar vermesi nedeniyle bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda yapılan teşhisin çok önemli olduğunu belirtebiliriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Progesteron Hormonu Değerleri?

Progesteron Hormonu Değerleri?

Haber Bülteni