Progesteron Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Progesteron Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Progesteron yüksekliği, günümüzde bayanlarda karşılaşılan hormonal bir bozukluktur. İnsan vücudunda bulunan birçok önemli hormondan biri olan progesteron hormonu, direk olarak kadınlarda erkeklerden çok daha fazla üretilmektedir. Bu nedenle bir nevi kadınlık hormonları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Erkeklerde çok az üretilen progesteron hormonunun en büyük görevi kadınlarda, rahim içerisinde döllenen yumurta için hazırlıklar yapılmaktır. Bu nedenle anlamalıyız ki bir kadının gebe kalabilmesi için gerekli olan önemli hormonlardandır. Günümüzde birçok kadın bu hormonun çok fazla ya da çok az olmasına bağlı olarak hamilelik hayallerini gömmektedir. Progesteron hormonu yüksek olan insanlarda kanın pıhtılaşma derecesi sürekli olarak değişiklik gösterir. Bu durum özellikle bu hormonunun yüksek olduğu kişilerin cerrahi bir operasyon sırasında zorluklar yaşamasına neden olur. Bunun yanı sıra erkeklerde ise bu hormonun yükselmesi durumunda sperm içeriği ciddi bir şekilde bozulur. Bu nedenle bazı kadınların gebe kalamamasındaki en büyük neden tabi ki bu hormonun yüksek olmasıdır. Sperm içeriğinin bozulması durumunda diğer hormonlar sperm içerisinde daha az salgılandığı için gebelik mümkün olmayacaktır. Progesteron yüksekliği olan insanlarda kas ve kemik kuvvetlenmesi biraz daha iyi olur. Bu durum ise aslında bu hormonunu yüksek olmasındaki en olumlu durumdur. Bu hormon erkeklerde daha fazla olduğunda kas gelişimi biraz daha iyi olmaktadır.

Kadınlarda ölçülen değerlerde progesteron hormonunun yüksek çıkması direk olarak bir hamilelik belirtisidir. Bu nedenle yapılan hormon testlerinde progesteron hormonunun yüksek çıkması durumunda hemen doktorlar hamilelik testi de yaparlar. Hamile olan insanlarda bu hormon değeri normal değerden yaklaşık 5 kat daha fazla çıkar. Bu yükseklik ise vücuttaki bir değişikliğin belirtisidir. Bunun yanında bu hormonun yüksek olması bazen insanlarda bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum her ne kadar nadir olarak görülse bile ara ara karşılaşılan bir problemdir.

Progesteron hormonu yüksekliği neden olur?

Hamilelik: Günümüzde meydana gelen progesteron yüksekliği, en çok hamilelik nedeniyle meydana gelmektedir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan bu durum hamile olan insanlarda rahim duvarının kalınlaşmasını sağlayarak kişinin gebe kalmasına imkân sağlamaktadır. Bu durumlarda kişide aşırı progesteron hormonu görülmesi durumunda bebeklerin ikiz olduğu kanısına varılabilir. Bunun yanı sıra yine aşırı yüksek olan bu hormon kişide halk arasında üzüm gebelik olarak adlandırılan gebeliğin varlığını arttırmaktadır.

İlaçlar: İnsanların ve özellikle de bayanların kullandığı tıbbi ilaçlar direk olarak bu hormon ve diğer hormonlara etki edebilmektedir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan bu durum en çok tansiyon ve diyabet ilaçları kullanan bayanlarda görülmektedir. Eğer sizlerde de progesteron yüksekliği varsa ve sürekli tıbbi ilaçlar kullanıyorsanız bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız.

Bazı kanser türleri: İnsanlarda meme kanseri, böbrek üstü bezi kanseri, tiroit kanseri ve buna benzer bazı kanser türleri vücutta bulunan hormon seviyelerine direk olarak etki yapar ve kişilerde hormonların farklılaşmasına neden olur. Bu nedenle progesteron hormonu, yaygın bir şekilde yüksek çıkabilir.

Konjenital Adrenal Hiperplazi: İnsanlarda meydana gelen ve böbrek üstü bezlerinde kendisini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalığın varlığı durumunda sadece hormon bozuklukları değil kişide enzim eksiklikleri de meydana gelir. Progesteron yüksekliği olan insanlarda bu hastalık daha birçok problemin ortaya çıkmasına neden olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Progesteron Kaç Olmalı?

Progesteron Kaç Olmalı?

Haber Bülteni